חזון אמנותי

שי פיטובסקי
במאי ומחזאי. ניהל את קבוצת צעירי הבימה בין השנים 2007-2015. בין יצירותיו: "החוטם" (הבימה), "מיסייה דה פורסנייאק" (הבימה), "ארץ חדשה" (הבימה), "לא אשנא" (הבימה), "השבועה" (הבימה), "התקלה" (תמונע), "ביאטריצ'ה" (צוותא), "10 דקות מהבית" (הבימה), "ירמה לאור ירח" (תיאטרון אלעד)

"הרוצה להחכים ידרים" (חז"ל)

לפני שנה עברנו לכאן עם המשפחות שלנו. עזבנו את ההורים, החברים, את ת"א, את התיאטראות, את הבניינים, את התפקידים, את החוזים את הפקקים ואת התחרות.

הרגשנו שאנחנו כיוצרים צריכים לברוא את עצמנו מחדש. להשיל מעלינו הרגלים ונטיות קדומות ובאמת ובתמים להיזרק למדבר ולים הגדול. אולי זה שיגעון, אולי משבר גיל 40, אולי הפחד מקיבעון… הרגשנו שדרוש לנו שינוי – ביצירה, בחיים, בנוף.

ואכן השמיים נפתחו ואמרו לנו קדימה, הגעתם לכאן – עכשיו תעשו!

מה לעשות?

תעשו מה שנראה לכם נכון, מה שבוער בכם.

אנחנו מרגישים שהתעוררנו ועם ההתעוררות שלנו התעוררו האנשים והכוחות היצירתיים שבהם. ההצגות מלאות, השיח עם הקהל כל הזמן מפרה ומעשיר, האנשים מדברים, משתפים, מחבקים, מכריחים אחרים לבוא לראות, לקחת חלק ואפילו לאחרונה החלו להתנסות בעצמם במשחק, כתיבה וביצירה.

הגענו למקום מיוחד. אין עוד מקום כזה בארץ שמפגיש בין המדבר והים, שנושק לעוד שתי מדינות, מקום שנמצא בקצה, שמרגיש כמו חו"ל, שמאפשר לנו לראות את החברה הישראלית והמדינה בפרספקטיבה, מרחוק. מקום שמאפשר לשאול את עצמנו שאלות גדולות על החיים, על האדם ועל הטבע בכלל.

יש כאן צמא אדיר לתרבות! צמא אמיתי! מורים, סטודנטים, עובדי בתי חולים, צוללנים, אקדמאיים, עובדי בתי המלון, בני נוער… ועוד לא התחלנו לדבר על תיירים – קהל רב אשר רוצה לאתגר את מוחו ואת ליבו. תיאטרון אלעד יעשה זאת!

אנחנו מנסים ליצור קשר אמיתי עם הקהל שלנו, לגעת לו בלב ובמקומות החשוכים והמוארים של נפשו. לשאול באמת שאלות חשובות על חיינו, על מערכות היחסים שלנו, על הקשר שלנו עם הסביבה הפנימית והחיצונית, על החיים שלנו ועל המוות. ההצגות שלנו לא יתחילו כשיעלה האור ולא יסתיימו כשהוא ירד, השחקנים לא ימהרו להסעה כי אין הסעה! אנחנו יוצרים בבית, והבית שלנו הוא התיאטרון! אנחנו מזמינים את הקהל אלינו "הביתה", אל המקום שבו שואלים את השאלות החשובות בחיים! אנחנו מזמינים אותו לצאת איתנו למסע לעולם חד פעמי – זה יכול להיות עולם עכשווי, עתיק, מסוגנן, מופשט… לא משנה… אנחנו מוכרים כרטיס לעולם חד פעמי – כזה שלא נמצא על המסך בסלון ולא על מסך הסמארטפון. עולם כזה שאף אלמנט לא מקבל תפקיד משני, לא הפנס ולא הבגד. אחרי ההצגות השחקנים נשארים עם הקהל, מדברים, שותים, מחבקים, מקשקשים… והשיחות ממשיכות, בחוף, בסופר, בחדר אוכל בקיבוץ…

אנחנו רואים חשיבות בחשיפה של קלאסיקות גם מהמחזאות וגם מהספרות העולמית. לשמוע ילדים בני 15 פתאום מדברים על לורקה זה מחמם את הלב.

יצירה מחוץ לקופסא
אילת וחבל אילות זה מקום מיוחד ולכן מגיע לו גם תיאטרון מיוחד. בשנים הראשונות אנחנו נצא מקופסת התיאטרון. אנחנו ניצור בתוך הסביבה. זה התחיל עם "25" של מאור זגורי ו "התקלה" ,הצגה שאני ביימתי, שהופיעו על חוף הים, בריף הדולפינים ובחוף הדקל, זה ממשיך עם "ירמה לאור ירח" אשר לוקחת אותנו למסע נפשי עמוק בתוך המדבר, זה המשיך עם תיאטרון פלייבק שעשינו בחווה של בני וב" פואטרי סלאם" שהיה בחוף של מוש. אנחנו נעלה הצגות בהאנגרים באזור תעשיה, בחדרי מלון, בנחלים, בקונטיינרים בנמל, באורווה בקיבוץ, באוהל קרקס ועוד… תיאטרון כחוויה כוללת, שבו הקהל ערני דרוך ושותף מלא לחוויה.

פניה לתיירות
בכל סוף שבוע מתמלאת אילת ב 120,000 איש ובסך הכל באילת ישנם כ- 3 מליון לינות של תיירים בשנה! זהו קהל עצום שמחפש תוכן ושחלקו בודאי היה שמח ללכת להצגה בערב.

כבר עכשיו אנחנו רואים ש"ירמה לאור ירח" מהווה מוקד משיכה לאנשים מהמרכז לבוא לאילת ולשלב תרבות איכותית ונופש. ישנן הצגות ש 50% מהקהל הוא מהמרכז. לאחרונה התחלנו גם לעשות את ההצגה בתרגום סימולטני לאנגלית באוזניות לתיירים מחו"ל. תיאטרון אלעד הוא אינו רק תיאטרון מקומי ואסור להתייחס אליו כך, זה תיאטרון ארצי שפונה לכל אזרח במדינה וכמובן לכל תייר שמגיע מחו"ל.

שיתופי פעולה בינלאומיים
כחלק מעבודתנו בהבימה ובזכות אילן רונן, המנהל האומנותי היוצא של הבימה, יצרנו קשרים טובים עם תיאטרונים מובילים בעולם (תחת ארגון ה UTE ) דוגמת שטוטגארט, גראץ, ריימס, וינה, וושינגטון. תיאטרון אלעד ישמור עימם על קשר וימנף שיתופי פעולה אומנותיים, הפקות משותפות, השתלמויות וכו'.

מרכז הכשרה בינלאומי לפרפורמרים
אנו רואים באימון והכשרת השחקן ערך עליון. כמו המוסיקאי והרקדן, כך גם השחקן חייב כל הזמן לשכלל את כליו. כבר השנה הגיעו לקיבוץ אילות להעביר סדנאות לחברי הקבוצה – מורה בכיר מלונדון ומורה מפולין. בשנים הקרובות אנחנו נמשיך להביא לקיבוץ מורים מובילים מהארץ ומהעולם וביחד עם קיבוץ אילות נקים כפר אמנים שיהווה מרכז הכשרה בינלאומי לפרפורמרים.

בשל האטרקטיביות של המקום המעניק תנאים מצוינים ליצירה וחקירה, ישנו ביקוש גדול מצד אמנים, סטודנטים, תלמידים לבוא להשתלמויות ולסדנאות.

לסיכום
ישנה כאן הזדמנות אמתית להתחיל משהו חדש, לזרוע זרעים של יצירה, של חקירה ושל בניית קהילה תרבותית. במקום הזה שעוברות בו מיליוני ציפורים בדרכם ליבשת חדשה ומיליוני אנשים בדרכם לחופש, ראוי שבמקום הזה יהיה תיאטרון איכותי, מקום שבו עוצרים לרגע וצופים יחד, בעצמנו.