top of page
מפרץ אילת

״לפני כתשע שנים עברנו לכאן עם המשפחות שלנו. עזבנו את ההורים, החברים, את ת"א, התיאטראות, הבניינים, התפקידים, החוזים, הפקקים ואת התחרות. הרגשנו צורך בשינוי - ביצירה, בחיים, בנוף. ואכן, השמיים נפתחו ואמרו לנו קדימה! הגעתם לכאן, עכשיו תעשו! הגענו למקום מיוחד. אין עוד אחד כזה בארץ: בין המדבר לים, ממש בקצה, מקום שמרגיש כמו חו"ל. כזה שמאפשר לשאול את עצמנו שאלות גדולות על החיים, על האדם ועל הטבע בכלל.

אנחנו יוצרים קשר אמיתי עם הקהל שלנו, נוגעים לו בלב ובמקומות החשוכים והמוארים של נפשו. אנחנו שואלים שאלות חשובות על חיינו, על מערכות היחסים שלנו, על הקשר עם הסביבה הפנימית והחיצונית, על החיים ועל המוות. במדבר, בחופי הים, בחדרי מלון. תיאטרון כחוויה כוללת, בו הקהל הוא שותף מלא. במקום בו עוברות מיליוני ציפורים בדרכן ליבשת חדשה ומיליוני אנשים בדרכם לחופש, ראוי שבמקום הזה יהיה תיאטרון איכותי, שבו עוצרים לרגע וצופים יחד, בעצמנו.״

שי‭ ‬פיטובסקי‭ ,‬מנהל‭ ‬אמנותי‭ ‬תיאטרון‭ ‬אלעד

תיאטרון אלעד הוקם לזכרו של רס"ל אלעד דן ז"ל, יליד קיבוץ אילות, שנפל במלחמת לבנון השנייה.

אלעד דן ז״ל

אלעד בנם הבכור של אמנון ודניאל, אח לבעז ודורין, נולד ב- 14.12.1980 בקיבוץ אילות.

ילד טבע, יפה תואר, סקרן, חייכן וטוב לב. את לימודיו עשה בבית הספר באילות

ובהמשך בבית הספר האזורי "מעלה שחרות" המשותף לקיבוצי הערבה הדרומית.

בעת מבצע ענבי זעם הכיר את חברתו סיון שהגיעה כמו ישראלים רבים לאילות

כדי למצוא מפלט ממטחי הקטיושות שנחתו על יישובי צפון הארץ. לפני פרוץ

מלחמת לבנון השנייה, סיים אלעד את לימודיו במכינה באוניברסיטת חיפה,

כהכנה ללימודי הביוטכנולוגיה אותם עמד להתחיל לאחר טיול המתוכנן

עם סיון בתאילנד באמצע אוגוסט.

אלעד אסף אליו חברים ממקומות שונים. בכל מקום אליו הגיע אלעד מוכר כאחד שתמיד אופטימי, תמיד מחייך, תמיד עומד במשימות, תמיד יודע לומר מילה טובה, תמיד היה הגורם המאזן והמפשר בין כולם. אהבה גדולה הייתה לאלעד לטבע, לנופים וכמובן לים, הוא אהב לצלול בכל הזדמנות והרבה לטייל בארץ ובעולם.

תיאור הקרב בו נפל אלעד

את שירותו הסדיר עשה אלעד בפלוגת החוד של הצנחנים בגדוד 890. כאשר נקרא לשירות מילואים צורף ליחידה מובחרת השייכת לצנחנים ולצוות יע"ל, סיירת מובחרת

של חיל ההנדסה. בליל ירח מלא, צעדו אלעד וחבריו לפלוגה בצעדים מדודים לעבר

הכפר רשף. מטרת המבצע הייתה להשתלט על הכפר בו נמצאו בונקרים של החיזבאללה שלא היה ניתן להשמידם מהאוויר. על גבם עמסו חומרי חבלה רבים לביצוע המשימה.

בפאתי הכפר דבל נשמעו חילופי אש. בהחלטת המפקדים נעצר הכוח למשך שעה וחצי ונכנס לאחד הבתים שהיה מחסן לייבוש זעתר. הכוונה הייתה להמתין בבית עד הערב

ואז לצאת לכיוון רשף. אלעד התנדב להחליף חבר שזה עתה נולד לו תינוק ויצא לשמור

על המבנה במקומו. הכוח זוהה ונחשף על ידי לוחמי החיזבאללה. בעוד חלק מהלוחמים ישנים, התעוררו האחרים מקול פיצוץ אדיר שהרעיד את קירות הבית.

אחד מחבריו של אלעד ששרד את הקרב מציין כי לאחר הפגיעה הראשונה מיהר אלעד לפתוח אלונקה על מנת לעזור לפצועים. דקות לאחר מכן, כבר לא ראה את אלעד. משערים כי הטיל השני של החיזבאללה שפגע במבנה הוא שהרג את אלעד ושמונה חברים נוספים. אלעד דן נפל בקרב בדרום לבנון ביום ט"ו באב תשס"ו (9.8.2006), בן עשרים ושש היה בנפלו. הוא נטמן בבית העלמין של קיבוץ אילות – בגבעה הצופה אל הים שבו כל כך אהב לצלול. לאחר נפילתו הועלה לדרגת רב-סמל. הוא הניח אחריו הורים, אח ואחות, וחברה.

אלעד דן ז״ל
bottom of page